Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Płock: Festiwal Zorzy Polarnej

Festiwal Zorzy Polarnej

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

Od 4 stycznia 2013 r. w płockiej Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKIS w Centrum Handlowym Atrium Mosty (ul. Tysiąclecia 2A) można obejrzeć wystawę poświęconą zorzy polarnej – „W krainie zimy”. Znalazły się na niej fotografie pani Patrycji Cowern ze Szwecji, która od lat fascynuje się tym zjawiskiem.

Na wystawie zobaczyć można również rysunki małych Saamów, rdzennych mieszkańców Laponii, uczniów szkoły w Gällivare w Szwecji. Wystawa jest częścią większego projektu, od kilku już lat realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku oraz Polską Fundację Sportu i Kultury.

Projekt „Festiwal Zorzy Polarnej w Płocku. Potęga wyobraźni” (w skrócie: Festiwal Zorzy Polarnej) to inicjatywa społeczna osób zafascynowanych daleką Północą, adresowana do społeczności lokalnej Płocka i powiatu płockiego. Festiwal stanowi kontynuację poświęconych Skandynawii działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. W ubiegłych latach obejmowały one projekty: „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (2010) oraz „Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy” (2011/12). Spotkały się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem zarówno w kraju, jak i za granicą, przynosząc ponadto trwały dorobek (np. książkę z pracami plastycznymi polskich dzieci wydaną w Gällivare w północnej Szwecji).

Celem projektu jest m.in.: wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży zjawiskiem zorzy polarnej oraz poszerzenie wiedzy na ten temat, poznanie legend, mitów, bajek i opowieści o Aurora Borealis, a także zdobycie informacji o geografii i przyrodzie europejskich obszarów położonych poza kręgiem polarnym, zwłaszcza o szwedzkiej Laponii.

W ramach Projektu odbędzie się szereg przedsięwzięć realizowanych od grudnia 2012 r. do marca 2013 r., m.in.: prelekcje dotyczące zjawiska zorzy polarnej dla uczniów płockich szkół, warsztaty plastyczne, wystawa fotograficzną, Wieczór Zorzy Polarnej oraz Bal u Królowej Zimy, przegląd filmów skandynawskich.

Festiwal potrwa do 22 marca i zakończy się koncertem muzyki skandynawskiej w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Patronat honorowy nad projektem objęła Ambasada Królestwa Szwecji.

Zapraszamy: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Tumska 9 A, Płock.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.