Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Ostrów Wlkp: Polskie prawykonanie koncertu „Agnus Dei”

Polskie prawykonanie koncertu „Agnus Dei”

Ambasada Królestwa Norwegii

22 czerwca 2012 r., godz. 19:00, w Ostrowie Wielkopolskim fagocista Nikodem Antosik oraz Chór Kameralny i Zespół Wokalny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu wykonają po raz pierwszy w Polsce Agnus Dei Egila Hovlanda.

Pan Egil Hovland (ur. 1924) jest jednym z najpłodniejszych współczesnych norweskich kompozytorów.

W programie:

- Egil Hovland – Agnus Dei. Koncert na fagot i chór mieszany a cappella op. 167 (prawykonanie polskie)

- muzyka chóralna różnych epok

Wykonawcy:

Nikodem Antosik — fagot

Chór Kameralny i Zespół Wokalny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu

Beata Szymańska — dyrygent

Pan Nikodem Antosik jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu. Już podczas edukacji muzycznej na poziomie średnim współpracował z warszawskim Teatrem Komedia jako instrumentalista. Podczas studiów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fagotu profesora Zbigniewa Płużka wielokrotnie występował jako muzyk doangażowany podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, a jako reprezentant uczelni dwukrotnie koncertował podczas Internationales Jugendfestspieltreffen w Bayreuth. Od 1983 roku Nikodem Antosik związał swoją drogę artystyczną z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, obecnie Filharmonią Kaliską, jako członek orkiestry. W tym okresie pełnił również funkcję pierwszego fagocisty w Orkiestrze Radia i Telewizji w Sarajewie, a następnie w Orkiestrze Radia i Telewizji w Podgoricy. W sezonie artystycznym 1990/91 zdał egzamin konkursowy na stanowisko fagocisty i otrzymał zaproszenie do współpracy z Loh Orchester – Sonderschausen oraz pracował na stanowisku fagocisty w Teatrze w Nordhausen. Artysta współpracował również z wieloma orkiestrami symfonicznym w kraju: w Płocku, Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Koszalinie i w Warszawie. Z jego inicjatywy powstały dwa zespoły: trio stroikowe oraz kwintet instrumentów dętych, które mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne. Nikodem Antosik prowadzi również działalność pedagogiczną kształcąc z sukcesami kolejne pokolenia instrumentalistów w klasie fagotu oraz regularnie zasiada w gronie jury przesłuchań i konkursów w całej Polsce.

Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu powstał w 1996 roku, a jego założycielem i dyrygentem jest pani Beata Szymańska. Zespół tworzą studenci i absolwenci Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chór koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Włochy). Bierze czynny udział w konkursach i festiwalach m.in. Legnica Cantat, Carmen Sacrum, Konkurs Chórów w Łodzi, Festiwal w Wenecji (Włochy). Współpracuje z chórami w Niemczech i Szwecji. W swoim repertuarze posiada zarówno utwory a cappella z różnych epok, jak i muzykę wokalno-instrumentalną, jednak szczególnie specjalizuje się w wykonaniu muzyki dawnej.

Fagocista Robert Rønnes, który przygotowywał nagranie koncertu tego dzieła wraz z The Stavanger Cathedral Chamber Choir w maju 2004 roku z okazji 80 urodzin kompozytora, tak opisuje swoje wrażenia:

To cudowne, niespełna 30 minutowe dzieło powinno być grane przez znaczną większość fagocistów. Potrzebujesz mocnego stroika i dobrego chóru. Partie solowe fagotu oscylują pomiędzy niskim B a Es dwukreślnym. Partia basu w chórze mieści się pomiędzy A w oktawie kontra a razkreślnym, potrzebne są więc bardzo dobre głosy basowe. Wybrałem dwa stroiki o ciemnej barwie, które świetnie sprawdzały się w niskich temperaturach. Ten fagotowy koncert został doskonale napisany, w dobrej skali od niskiego B do wysokiego Es i ze śpiewną melodyką. (…) Bardzo inspirującym było wykonywanie tego utworu w otoczeniu chóru i z olbrzymią katedralną akustyką od frontu. Koncert wypadł świetnie, a kompozytor był usatysfakcjonowany.

(Źródło: Filharmonia Kaliska)

Forum SYNAGOGA, ul. Raszkowska 21, Ostrów Wielkopolski.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.