Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970”

„Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970”

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Całe morze budowania

powraca w formie e-booka

Bestseller, biały kruk, pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Wrocławia. Książka autorstwa pani dr Agaty Gabiś to gratka dla fanów powojennej architektury, fotografów czy konstruktorów, a przede wszystkim tytuł, który w znaczący sposób przyczynił się do rozpoczęcia wielowątkowej, merytorycznej dyskusji o wartości powojennego dziedzictwa architektonicznego stolicy Dolnego Śląska.

Całe morze budowania jest próbą szczegółowego opisania architektonicznego rozwoju Wrocławia między 1956 a 1970 rokiem. W książce zaprezentowane zostały zrealizowane osiedla i budynki, a także futurystyczne pomysły na nowy Wrocław, które zachowały się jedynie na archiwalnych rysunkach i makietach. Główna część książki, rozpoczynająca się od fali poodwilżowego entuzjazmu i modernistycznego zwrotu, poprzedzona jest obszernym wstępem o tym, co działo się wcześniej (czyli od roku 1945 do 1955). To wtedy zaczęli naukę studenci architektury, którzy w następnej dekadzie opanowali pracownię Miastoprojekt-Wrocław i zaczęli planować budynki i całe dzielnice. W kolejnych rozdziałach pojawiają się efekty ich pracy, czyli przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe i szkoły – to na te inwestycje przeznaczana była większość środków finansowych.

Część tych pomysłów publikowana jest w książce po raz pierwszy. Oprawę wizualną wydawnictwa tworzą liczne archiwalne fotografie, plany architektoniczne i współczesne zdjęcia pokazujące kondycję realizacji z lat 60.

Tekst e-booka, bibliografia i przypisy zostały zaktualizowane przez autorkę, a o nową szatę graficzną cyfrowego wydawnictwa zadbał pan Piotr Łyczkowski z Centrum Architektury. E-book został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.

Partnerem publikacji jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Agata Gabiś, Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970

Całe morze budowania

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.