Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » Francis Poulenc, Joseph Jongen

Francis Poulenc, Joseph Jongen

Narodowe Forum Muzyki

Z radością informujemy, że 21 kwietnia 2023 roku miał premierę nowy album Narodowego Forum Muzyki, zarejestrowany przez grającego na organach znajdujących się w Sali Głównej NFM Karola Mossakowskiego oraz NFM Filharmonię pod dyrekcją Jana Karola Guerrero. Organista Karol Mossakowski, należący do młodego pokolenia wirtuozów swojego instrumentu, jest tegorocznym laureatem Międzynarodowych Nagród Muzyki Klasycznej. Nagrodę tę otrzymało również Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, które zostało wyróżnione za specjalne osiągnięcia.

Na płycie znalazły się najbardziej rozpoznawalne dzieła organowe: Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły FP 93 Franciszka Poulenca oraz Symphonie concertante op. 81 Józefa Jongena.

Jest to pierwszy album w całości poświęcony muzyce na organy i orkiestrę nagrany na znajdującym się w Sali Głównej instrumencie zbudowanym w latach 2018–2020 przez Orgelbau Klais Bonn.

***

Znakomity pianista Francis Poulenc, choć mało znany w kręgach organistów, pozostawił dwa opublikowane utwory na organy: Litanies à la Vierge noire FP 82 (1936), w której ten instrument towarzyszy chórowi żeńskiemu, i Koncert g-moll FP 93 (1935–1938) na organy, orkiestrę smyczkową i kotły. Najprawdopodobniej drugi utwór, obok Koncertu d-moll FP 61 (1932) na dwa fortepiany i orkiestrę oraz Concert champêtre FP 49 (1927–1928) na klawesyn i orkiestrę, jest najczęściej wykonywany i nagrywany. Skądinąd koncert ten, razem z Symphonie concertante op. 81 na organy i orkiestrę (1926) Josepha Jongena, należy do najbardziej ulubionych – zarówno przez organistów, jak i przez publiczność – dwudziestowiecznych dzieł koncertowych.

Do powyższych opublikowanych kompozycji Poulenca należałoby dodać krótki utwór na organy solo La Duchesse à l’orgue i mały Magnificat na głosy żeńskie, organy i orkiestrę, oba skomponowane do filmu La Duchesse de Langeais (1941–1942) Jacques’a de Baroncellego; do dziś nie zostały wydane (FP 116).

Podczas gdy Symphonie concertante (Symfonia koncertująca) Jongena została pomyślana jako utwór na wielkie organy z towarzyszeniem rozbudowanej orkiestry symfonicznej, Koncert Poulenca jest przede wszystkim utworem na smyczki (kotły pojawiają się w nim niezbyt często), powstał bowiem z myślą o małych prywatnych organach księżnej Edmond de Polignac i na jej zamówienie; jej też był dedykowany „z wyrazami najwyższego szacunku”.

Renaud Machart, fragment tekstu zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty

Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły FP 93 nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu 8 czerwca 2021 r. Reżyseria nagrania: Wojciech Marzec, Agnieszka Szczepańczyk (CD Accord). Montaż, mastering: Wojciech Marzec (CD Accord).

Symphonie concertante na organy i orkiestrę op. 81 nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu w dniach 21–24 października 2022 r. Reżyseria nagrania: Wojciech Marzec, Weronika Kwiecińska-Kurek (CD Accord). Montaż, mastering: Wojciech Marzec (CD Accord). NFM 86, ACD 319.

Patronat medialny: Program II Polskiego Radia. Płytę można kupić w kasie NFM, księgarni Niskie Łąki oraz online w sklepie NFM.

Tytuł: Francis Poulenc, Joseph Jongen

Wykonawcy: Giancarlo Guerrero – dyrygent, Karol Mossakowski – organy, NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

Francis Poulenc (1899–1963)

Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły FP 93

1. Andante

2. Allegro giocoso

3. Andante moderato

4. Tempo allegro, molto agitato

5. Très calme. Lent

6. Tempo de l’allegro initial

7. Tempo d’introduction. Largo

Joseph Jongen (1873–1953)

Symphonie concertante op. 81 na organy i orkiestrę

8. Allegro, molto moderato

9. Divertimento: Molto vivo

10. Molto lento: Lento misterioso

11. Toccata (moto perpetuo): Allegro moderato

Franciszek Poulenc, Józef Jongen — Narodowe Forum Muzyki

Franciszek Poulenc, Józef Jongen — Narodowe Forum Muzyki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.