Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Reklama » „Wspomnienia Śląskiego Księcia”

„Wspomnienia Śląskiego Księcia”

Bolko von Pless, Mateusz Mykytyszyn

Posłowie

Jestem zaszczycony, że szef jednego z najstarszych i najważniejszych na Śląsku rodów szlacheckich zdecydował się powierzyć mi historię swojego życia. To wydarzenie wyjątkowo doniosłe, gdyż ostatni męski przedstawiciel książęcej linii Hochberg von Pless z Książa i Pszczyny nie jest osobą sentymentalną czy rozpamiętującą przeszłość. Jego Książęca Wysokość zdaje sobie jednak sprawę, że jego ogłoszone drukiem świadectwo jest jedynym tak pełnie wyrażonym głosem przedstawiciela najwyższej śląskiej szlachty w jego pokoleniu. Dzieje Hochbergów w 20. stuleciu jak w soczewce odzwierciedlają dzieje całego Śląska.

Księcia Bolko poznałem ponad 20 lat temu, kiedy pracowałem jako dziennikarz w nieistniejącym już dziś tygodniku „Nowe Wiadomości Wałbrzyskie”. Od początku istnienia Fundacji Księżnej Daisy von Pless wspiera nas w naszej działalności.

Wspomnień księcia wysłuchałem w języku angielskim, w którym się zazwyczaj porozumiewamy. Następnie dokonałem tłumaczenia na język polski. Mimo że na życzenie księcia na okładce figuruje moje imię i nazwisko, jedynym bohaterem i narratorem tej opowieści jest Jego Książęca Wysokość. Każdy z rozdziałów był długo przez nas redagowany i dopiero po uzyskaniu ostatecznej aprobaty księcia stawał się integralną częścią wspomnień.

Wspomnienia Śląskiego Księcia

Szef klanu Hochbergów nie boi się poruszać tematów trudnych. Szczególnie mocny wydźwięk mają jego wspomnienia dotyczące okresu II wojny światowej i zagrożenia, w jakim żyła wtedy jego rodzina.

Wiele fragmentów, czasami bardzo ciekawych, finalnie nie znalazło się w publikacji. Książę zdecydował się na usunięcie opowieści o swoich spotkaniach, a często także bliskich relacjach z osobami z pierwszych stron gazet, członkami rodów królewskich i gwiazdami filmowymi.

Opowieść księcia poznałem podczas wielu spotkań w Książu, Pszczynie i Monachium oraz podczas licznych rozmów telefonicznych. Ta druga forma pozwoliła nam rozwinąć wiele wątków, a globalna pandemia koronawirusa sprawiła, że mieliśmy więcej czasu.

Premiera książki odbyła się w Zamku Książ w Wałbrzychu 28 czerwca 2022 roku, dokładnie w 149. rocznicę urodzin księżnej Daisy von Pless. Datę tę wybraliśmy nieprzypadkowo ze względu na pacyfistyczne przesłanie, którym kierowała się w swoim życiu najsłynniejsza w historii mieszkanka Wałbrzycha. Te same wartości podziela jej wnuk. Najważniejszym przesłaniem wspomnień jest więc idea porozumienia między narodami, życie w pokoju pod wspólnym europejskim dachem.

Mateusz Mykytyszyn, czerwiec 2022 r.

„Wspomnienia Śląskiego Księcia” — spis treści

Bolko von Pless, Mateusz Mykytyszyn, Wspomnienia Śląskiego Księcia, wyd. Fundacja Księżnej Daisy von Pless, Wałbrzych 2022, ISBN: 978-83-941763-5-8.

Fundacja Księżnej Daisy von Pless, ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

Wspomnienia Śląskiego Księcia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.