Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pogrzeb xięcia Wiktora Emanuela

Pogrzeb xięcia Wiktora Emanuela

Requiescat in pace

Uroczystości pogrzebowe Jego Królewskiej Wysokości xięcia Wiktora Emanuela, zaplanowane na 10 lutego 2024 roku w turyńskiej katedrze, poprzedziło czuwanie przy trumnie, która dzień wcześniej została wystawiona w kościele pod wezwaniem św. Huberta, znajdującym się w pałacu Venaria Reale. Przy doczesnych szczątkach dynasty uważającego się za „króla Włoch” zgromadzili się jego krewni z dynastii sabaudzkiej i Domu Serbii. Do świątyni przybyły też setki Włochów.

Inni krewni i członkowie rodzin królewskich z wielu krajów dołączyli do żałobników w sobotę. Media odnotowały obecność m.in. wdowy, syna, synowej i wnuczek Zmarłego, a także jego starszej siostry, JKW xiężnej Marii Pii, i jej dzieci oraz córek Ich Królewskich Wysokości xiężniczek Marii Gabrieli i Marii Beatrycze. Nie zabrakło Ich Królewskich Mości króla Sardynii Aimone i królowej Olgi (podobnie jak Zmarły uzurpujących sobie prawo do tronu „Włoch”, czyli państw „zjednoczonych”, a de facto podbitych przez dynastię sabaudzką w XIX stuleciu. W wystąpieniach publicznych Najjaśniejsi Państwo posługują się tytułami diuka i diuszesy Aosty). Młodsze siostry Wiktora Emanuela, IKW xiężniczki Maria Gabriela i Maria Beatrycze, z powodów zdrowotnych nie mogły dotrzeć na pogrzeb.

Na znak pojednania między gałęziami dynastii czterech rycerzy Orderu Najwyższego Świętego Zwiastowania – JKM król Aimone, Jego Excelencja hrabia Augustyn Guarienti di Brenzone, IKW xiążęta Dymitr i Sergiusz z Domu Serbii – umieściło królewską flagę „zjednoczonych Włoch” na trumnie Wiktora Emanuela. U stóp trumny została złożona ziemia z Neapolu. Na wejście Chór im. Franciszka Venierego wykonał hymn Sardynii.

Do katedry w Turynie przybyli m.in. JKM król Egiptu i Sudanu Fuad II, JKM król Albańczyków Leka II, Jaśnie Oświecony xiążę Monako Albert II, JKW xiążę następca tronu Bułgarii Borys, JKW xiążę następca tronu Portugalii Alfons, Jego Cesarska i Królewska Wysokość arcyxiążę Marcin, JKW xiążę Jan z Luxemburga, JKW xiążę Filip z Grecji i Danii, Jaśnie Oświecona xiężna Wiktoria Romanowna, przedstawiciele Domu Burbonów Orleańskich, IKW xiążę Karol Burbon Sycylijski i jego córka, xiężniczka Maria Karolina, JO xiążę Marian Hugon zu Windisch-Graetz. W gronie żałobników znalazła się także była „królowa konstytucyjna” Hiszpanii, JKW xiężna Zofia z Grecji i Danii.

W uroczystości wzięli udział: przewodniczący Rady Regionalnej Piemontu Stefan Allasia, posłanka do Parlamentu Europejskiego Janina Gancia, senator Robert Rossi, były poseł do Parlamentu Europejskiego Mariusz Borghezio, a także przedstawiciele samorządów lokalnych.

Po pogrzebie szczątki xięcia poddano kremacji (jako pierwszego spośród członków dynastii), a jego prochy złożono w kościele Superga w Turynie, jednym z miejsc wiecznego spoczynku członków rodu. Nawet w tym kontekście syn Zmarłego, xiążę Emanuel Filibert, nawiązał do roszczeń dynastii sabaudzkiej wobec podbitych państw włoskich, zwracając się do dziennikarzy: Od dawna chciał, żeby go pochowano w Superdze. Mój ojciec urodził się w Neapolu i zostanie pochowany w Turynie: to jest jedność Włoch, to są nasze Włochy, to jest Dom Sabaudii. Z kolei w opublikowanym 12 lutego oświadczeniu potwierdził, że zamierza stać na czele Domu Sabaudii – nie bacząc, co należy w tym miejscu zaznaczyć, że głową dynastii jest król Aimone.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.