Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » 1947 Barwy ruin — otwarcie wystawy — Muzeum Miejskie Wrocławia

1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba

Muzeum Miejskie Wrocławia

6 maja 2015 roku we wrocławskim Pałacu Królewskim otwarta została wystawa, której autorem jest pochodzący z Nowej Anglii architekt, pan Henryk N. Cobb, uczestnik World Studytour Odbudowa i planowanie osiedli w Europie w 1947 r. Podczas tej amerykańskiej wyprawy za Żelazną Kurtynę powstało około stu kolorowych zdjęć m.in. z Warszawy, Wrocławia, Szczecina i Krakowa.

W latach czterdziestych XX wieku pan Cobb był studentem Uniwersytetu Harvarda i zwolennikiem lewicy (zapewne wybory ideowe p. Cobba nie pozostawały bez związku z uczelnią, na której zdobywał wiedzę, co skłania też do przywołania powiedzenia „nie wierz nikomu przed trzydziestką”). Późniejszy rozwój wydarzeń w sowieckiej strefie wpływów okazał się bolesnym przypomnieniem, że nie ma dobrej lewicy… Wrocławska wystawa to nie tylko fotografie z 1947 roku, lecz również dokumenty urzędowe i życiorysy uczestników podróży, ówczesne zestawienia statystyczne i plany odbudowy. Interesujący obraz czasów, w których inicjator World Studytour, architekt Hermann Field, wypowiadający się z ogromnym entuzjazmem o swoich kontaktach z polskimi projektantami i planistami, nie przypuszczał, że wkrótce trafi do katowni w Miedzeszynie pod zarzutem szpiegostwa…

Wystawę zainaugurowało wystąpienie kurator wystawy, pani Marzeny Smolak. Głos zabrali także współtwórcy expozycji, pani Maria Sołtys i pan Krzysztof Jaszczyński.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.