Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Hans Poelzig we Wrocławiu: architektura i sztuka — dr hab. Jerzy Ilkosz

Hans Poelzig we Wrocławiu: architektura i sztuka

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Od wyznania Budujemy dla Pana Boga, a On widzi wszystko, do dość zaskakującej puenty – tak w ogromnym skrócie można podsumować odczyt pana dr. hab. Jerzego Ilkosza na temat najwybitniejszego, jego zdaniem, architekta XX wieku we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone twórczości Jana Poelziga, artysty totalnego, który najważniejsze dzieła stworzył w demokratyzującej się rzeczywistości epoki wilhelmińskiej, było jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia w Muzeum Architektury.

Po opuszczeniu Wrocławia w roku 1916 architekt był aktywny zawodowo w Dreźnie i Berlinie, lecz to właśnie lata pracy w stolicy Śląska okazały się w jego biografii twórczej najciekawsze – o czym przekonująco mówił prelegent, otwarcie określając jeden z zaprojektowanych tu biurowców mianem budynku równie ważnego jak Hala Stulecia. Wystąpienie byłego dyrektora Muzeum Architektury, 5 kwietnia 2024 roku wysłuchane przez liczne grono wrocławian, stało się okazją do kolejnych rozmyślań o tym, co utraciliśmy pod koniec II wojny światowej i później.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.