Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia
Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia
Wernisaż: 18 stycznia 2024 roku o godz. 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
Kuratorzy: dr hab. Jerzy Ilkosz, Jolanta Gromadzka
Od początku XX wieku po schyłek lat dwudziestych wrocławscy architekci stworzyli wiele projektów, które nie zostały zrealizowane. Koncepcje Maxa Berga, Jana Poelziga, Ludwika Moshamera, Adolfa Radinga czy Ernesta Maya często pozostawały jedynie na papierze, a mimo to miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju architektury i urbanistyki nowoczesnego Wrocławia. Jak dziś wyglądałoby miasto, gdyby udało się zrealizować śmiałe, kontrowersyjne, a czasem zupełnie nieprawdopodobne wizje architektów początku XX stulecia? I czy w tym (pozornym) szaleństwie była jednak metoda?
Zapraszamy na wystawę prezentującą dzieła wybitnych architektów uznawanych za prekursorów nowoczesnej architektury i urbanistyki XX wieku, m.in. Maxa Berga, Jana Poelziga, Adolfa Radinga, Jana Schaurona, Eryka Mendelsohna i Ernesta Maya. Na wystawie zgromadzono oryginalne projekty i rysunki architektury, która nigdy nie została zbudowana. Towarzyszą im wykonane na ich podstawie współczesne modele oraz reprodukcje zachowanych tylko w publikacjach materiałów, ilustrujących rozwiązania urbanistyczne związane z koncepcją poszerzenia obszaru miasta.
Dobrze zbudowane miasto pozwala swym mieszkańcom stać się lepszymi.
Max Berg
Oprowadzanie kuratorskie: 11 lutego, godz. 13.00. Prowadzenie: pan dr hab. Jerzy Ilkosz.
Oprowadzanie kuratorskie: 18 kwietnia, godz. 17.00. Prowadzenie: pani Jolanta Gromadzka.