Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Koncert w Konduktorowni — Karpaty Magiczne

Koncert w Konduktorowni

Karpaty Magiczne

Karpaty Magiczne rozpoczęły działalność w 1998 r. jako autorski projekt Anny Nacher i Marka Styczyńskiego pod pełną nazwą: Zaginiona Przestrzeń – Karpaty Magiczne (The Lost Space – Magic Carpathians Project). W założeniu autorów miał on bazować na archaicznych tradycjach muzyki rytualnej z Karpat, a szczególnie na brzmieniu tradycyjnych instrumentów muzycznych i technikach wokalnych w nowych kontekstach muzyki eksperymentalnej, technologii cyfrowej i technik pogłębionego słuchania. W centrum zainteresowania autorów projektu są także techniki pracy z dźwiękami otoczenia i badanie krajobrazu dźwiękowego.

Od 2001 r. autorzy projektu poszerzyli swoje zainteresowania o obszary morskie, co przyniosło serię płyt z brzmieniem Bałtyku i Morza Północnego, a także eksplorowanie głosów ssaków morskich. Ukoronowaniem tego etapu pracy było opracowanie płyty dla ASCOBANS – agendy ONZ z siedzibą w Bonn, która zajmuje się ochroną ssaków morskich Europy. Od 2008 r. duet autorski Nacher — Styczyński zwrócił się w kierunku tundry za kręgiem polarnym – ostatniego obszaru dzikiej przyrody w Europie. Letnie i zimowe trekkingi na terenie Laponii przyniosły płyty z rejestracjami dźwięków otoczenia oraz kilka utworów odnoszących się do kultury Saamów. Muzyczna praca Anny Nacher i Marka Styczyńskiego została udokumentowana na kilkudziesięciu płytach wydanych w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

 *****

Noise to silence – koncert zespołu Karpaty Magiczne w składzie:

— Anna Nacher – głos, gitary, e-bow, tampura, mini harmonium, alaskański bęben ogniowy, drumle

— Marek Styczyński – preparowane cymbały santoor, trąby sygnałowe i instrumenty pasterskie, mini klarnet, analogowa elektronika: Badoog i Motophon, drumle, instrumenty perkusyjne

— Małgorzata „Tekla” Tekiel – gitara basowa

— gość specjalny: Per Niila Stålka (Szwecja) – joik

Dr Anna Nacher — wykłada w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w teorii mediów i zagadnieniach kultury i sztuki współczesnej. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku czynnie uprawia eksperymentalne formy muzyczne (Projekt Karpaty Magiczne, Noise to Silence — wcześniej Atman), a szczególnie archaiczne techniki śpiewu. Dorobek płytowy Anny Nacher obejmuje m. in. albumy wydane w USA i Wielkiej Brytanii. Na swym koncie ma również publikacje naukowe i popularyzatorskie, książki oraz przewodniki. Uprawia trekking w tundrze za kręgiem polarnym, ma za sobą wyprawy do Indii, Nepalu i na Bałkany.

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.