Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Wieczór Saamów / Lapoński

Wieczór Saamów / Lapoński

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater

29 kwietnia 2012 r. odbył się w Częstochowie Wieczór Saamów / Lapoński. Był częścią Etno*cy, projektu, który odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, organizowanego przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater.

Etno*c od czterech lat towarzyszy Festiwalowi — największemu w Polsce projektowi prezentującemu muzykę różnych religii i kultur. Od początku istnienia główną misją Festiwalu jest pokazanie piękna sakralnej muzyki klasycznej z różnych stron świata.

Etno*c przybliża elementy tradycji innych narodowości poprzez różnego rodzaju warsztaty, wykłady, prezentacje i koncerty. Jest to bezpłatny projekt edukacyjny wychodzący poza sferę sacrum, który powstał z myślą o młodych ludziach, mając na celu wzbudzenie ich zainteresowania muzyką i sztuką całego świata.

W tym roku postanowiliśmy zaprezentować na Etno*cy kulturę ludu Saamów, który żyje na ziemiach Skandynawii.

Nawiązaliśmy kontakt z niesamowitymi muzykami: Markiem Styczyńskim i Anną Nacher z zespołu Karpaty Magiczne, którzy badają tereny kraju Sápmi. To oni skontaktowali nas z Lottą Willborg Stoor i Perem Niilą Stålka ze Szwecji (http://stoorstalka.com/).

Wspólnie ustaliliśmy cały program Wieczoru Saamów, tak aby pokazać ich kulturę jak najciekawiej i jak najpełniej. Mamy nadzieję, że to się udało.

Katarzyna Szewczyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.