Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Moda stanu wojennego” — dr hab. Piotr Oszczanowski, dr Małgorzata Możdzyńska-Nawotka

„Moda stanu wojennego”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Stan wojenny, ostatnia dekada komunistycznej uzurpacji, czas wszechogarniającej szarości, kiedy mieszkańcy Górnego Śląska na buty polowali w Warszawie, a Wojciech Jaruzelski odwiedzał wiejskie sklepy, kontrolując, czy w sprzedaży są wiadra. Dekada rozpoczęta buntem społecznym, którego rezultatem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” latem 1980 i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Chociaż stan wojenny, zwany również wojną polsko-jaruzelską, zawieszono już rok po jego wprowadzeniu, a zniesiono 22 lipca 1983 r., do końca dziesięciolecia trwał konflikt między społeczeństwem a narzuconą przez „przyjaciół ze Wschodu” tyranią i kryzys gospodarczy, który spowodował praktyczne załamanie przemysłu i rynku odzieżowego w Polsce.

Wiele osób, niechcących poddać się okolicznościom i rezygnować z modnego, atrakcyjnego wyglądu, projektowało i wykonywało ubrania samodzielnie. Te działania były przeważnie domeną kobiet, które w owoce swojej pracy zaopatrywały rodzinę i przyjaciół.

Wystawa ta przenosi nas w czasy, które coraz bardziej nas interesują i stają się pretekstem do różnego typu badań i nowych ustaleń – mówi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Jest to tym bardziej zrozumiałe, że ciągle żyją świadkowie tych tragicznych wydarzeń, ich pamięć powraca do tego traumatycznego okresu. Muzeum prezentuje fragment swoistej obyczajowości czasu stanu wojennego. Jak okazuje się kolejny już raz – świat mody zawsze był i jest bliski człowiekowi. Nawet w czasach deficytu, regresu i upadku przemysłu odzieżowego zawsze dają o sobie znać ludzka pomysłowość i kreatywność. O czymś takim traktuje nasza wystawa.

Konferencja prasowa przed otwarciem expozycji odbyła się 17 kwietnia 2023 roku. Obok pana dra hab. Piotra Oszczanowskiego w spotkaniu udział wzięła współkuratorka, pani dr Małgorzata Możdzyńska-Nawotka. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

Moda stanu wojennego — fot. Adrian Nikiel (MNWr, 17 IV AD 2023)

Moda stanu wojennego — fot. Adrian Nikiel (MNWr, 17 IV AD 2023)

Moda stanu wojennego — fot. Adrian Nikiel (MNWr, 17 IV AD 2023)

Moda stanu wojennego — fot. Adrian Nikiel (MNWr, 17 IV AD 2023)

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.