Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Rody i rodziny Mazowsza: Hochbergowie ks. von Pless — Piotr Szymon Łoś, Mateusz Mykytyszyn

Rody i rodziny Mazowsza: Hochbergowie ks. von Pless

Radio dla Ciebie

Xiążęta Hochbergowie von Pless pochodzą z Miśni, lecz już w XIII wieku odnotowana została ich obecność na Śląsku – na dworze xięcia Bolesława Rogatki. Współcześni przedstawiciele rodu są również potomkami Fryderyka III, xięcia legnickiego (zm. 1570). Od przełomu XV i XVI w. Hochbergowie władali dobrami Roztoka i Książ, które otrzymali jako dobra zastawne, następnie zaś jako własność. Utrzymali je do II wojny światowej. Pszczyna, która obok Książa tak bardzo się z nimi kojarzy, weszła w skład majątku jako spadek po xiążętach z Domu Anhalt-Köthen-Pless. W 1850 r. Jan Henryk X (1806–1855) otrzymał tytuł xięcia Pszczyny (von Pless; na zasadzie primogenitury) i właśnie wiek XIX należy uznać za najlepszy okres w dziejach tej rodziny, zważywszy na jej pozycję majątkową na Śląsku.

O początkach rodu xiążąt Hochbergów von Pless, o jego znaczeniu społecznym, politycznym oraz ekonomicznym w XIX i XX wieku, o relacjach rodzinnych, nawróceniu na katolicyzm, jak też o przyjaźniach łączących tę rodzinę z Polską i Polakami, w audycji opowiadał pan Mateusz Mykytyszyn, założyciel i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz rzecznik prasowy Zamku Książ. Punktem wyjścia do rozmowy jest książka zatytułowana Wspomnienia Śląskiego Księcia, przed kilkoma miesiącami wydana przez Fundację. Jej autorem był Jaśnie Oświecony xiążę Bolko Hochberg von Pless (1936–2022), głowa rodu, syn xięcia Bolka Konrada i Klotyldy de Silva, wnuk słynnej xiężnej Daisy. Rozmawiał pan redaktor Piotr Szymon Łoś.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.