Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Tradycjonalizm bez kompromisu” — prof. Jacek Bartyzel

„Tradycjonalizm bez kompromisu”

Organizacja Monarchistów Polskich / Klub Muzyki i Literatury

Nasz dzisiejszy gość, pan profesor Jacek Bartyzel, jest tym myślicielem, który poprowadził autentyczną Prawicę w Polsce od konserwatyzmu do tradycjonalizmu – zaznaczył Adrian Nikiel, otwierając krótką laudacją spotkanie autorskie we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury. – Odbudowa ruchu monarchistycznego w Polsce lat 80. rozpoczęła się bowiem wraz z publikacją legendarnego artykułu pt. „Konserwatyzm bez kompromisu” na łamach miesięcznika „Znak”. Zawarte w nim przesłanie ideowe wstrząsnęło młodymi wówczas ludźmi, którzy zrozumieli, że ani Polska Ludowa, ani III Rzeczpospolita nie są końcem historii, a przed pokoleniem wchodzącym w dorosłość stoi zapierające swoją skalą dech w piersiach wyzwanie – przygotowanie drogi, którą panowie przyrodzeni podążą na Wawel. […]

Dzięki tytułom poświęconym zasadom legitymizmu i ideom tradycjonalistycznym możemy mówić o przekroczeniu w ramach Prawicy pewnego punktu bez odwrotu. Otrzymaliśmy bowiem precyzyjne kryteria, dzięki którym odróżniamy monarchistów wiernych Tradycji od tych dla uproszczenia zwanych „królistami”, czyli zafascynowanych splendorem monarchii, lecz niedostrzegających i nierozumiejących wzniosłych idei konstytuujących ten ustrój.

Dziś w Polsce samo słowo „monarchista” jeszcze niczego nie wyjaśnia. Dopiero terminy „legitymista” i „tradycjonalista” – bliźniacze i niedające się traktować osobno – pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą, która rozumie, traktuje poważnie i zamierza przekazać kolejnym pokoleniom najbardziej pierwotny i fundamentalny sens monarchii. Monarchia to nie tylko splendor i przywileje pewnej rodziny, lecz uporządkowany hierarchicznie ład społeczny ufundowany na prawowitości władzy. Prawowitość zaś czerpie swoją moc z Dobrej Nowiny. Przed koroną ze złota była korona cierniowa. O tym właśnie jest „Tradycjonalizm bez kompromisu”. Monografia została wprawdzie poświęcona pierwszemu stuleciu dynastii karlistowskiej, lecz przedstawione w niej zasady, idee i style myślenia są i będą ważne, godne wcielenia w życie nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Ta monografia ma wymiar uniwersalny. Powinien ją przeczytać każdy z naszych rodaków, który chciałby ujrzeć, a przede wszystkim współtworzyć lepszą Polskę.

Spotkanie, którego współorganizatorami byli Klub Muzyki i Literatury, kierowany przez pana dyrektora Ryszarda Sławczyńskiego, oraz Organizacja Monarchistów Polskich, odbyło się 21 marca 2024 roku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

prof. Jacek Bartyzel, spotkanie we Wrocławiu (21 III AD 2024) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.