Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 13. Leo Festiwal

13. Leo Festiwal

Narodowe Forum Muzyki

Szanowni Państwo,

w imieniu pana Andrzeja Kosendiaka, dyrektora generalnego, a także pana Ernesta Kovacica, dyrektora artystycznego, serdecznie zapraszamy na Leo Festiwal – Nasi sąsiedzi i my (2–5 czerwca 2022 roku).

Temat tegorocznego festiwalu wybraliśmy na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie. Wierzymy, że żywe więzi i wymiany kulturowe są niezbędne, gdyż wzbogacają nas i promują międzyludzkie zrozumienie. Bliższe kontakty z sąsiadami pozwalają nam też lepiej pojmować własną tożsamość.

Ostatnie wydarzenia polityczne i wojenne każą na nowo zapytać: co oznacza sąsiedztwo w naszym świecie? Ogromna chęć pomocy ukraińskim sąsiadom daje jasną odpowiedź na to pytanie.

Do udziału w pierwszym koncercie Leo Festiwalu, poświęconym ukraińskim muzykom i muzyce tego narodu, zaprosiliśmy Akademicką Orkiestrę Kameralną „Wirtuozi Lwowa”. Jednym z punktów programu miało być wspólne wykonanie wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum Serenady na podwójną orkiestrę smyczkową op. 10 Gotfryda von Einema. Niestety, w związku z barbarzyńską napaścią rosyjskich wojsk na Ukrainę udział lwowskiego zespołu okazał się niemożliwy – mężczyźni nie mogą opuścić terytorium kraju. Udało się jednak zorganizować przyjazd żeńskiej reprezentacji Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, z czego niezmiernie się cieszymy. Mamy nadzieję, że nic nie stanie artystkom na przeszkodzie i będą mogły u nas wystąpić.

W programie drugiego koncertu skupiamy się na południowych i zachodnich sąsiadach. Zabrzmią energiczne Concertino na trio fortepianowe i smyczki Bogusława Martinů oraz urocza Suita op. 3 Leona Janačka. Przedstawimy ciekawy instrument, który wyznaczał początek muzyki elektronicznej i nie jest często słyszany na koncertach. Solistka Karolina Eyck zagra muzykę na theremin i zespół instrumentalny. Theremin wymyślił zaledwie sto lat temu Lew Siergiejewicz Termen, później znany jako Leon Teremin. Nawiasem mówiąc, Karolina Eyck należy do grupy etnicznej Serbołużyczan, zamieszkujących Dolne Łużyce, zajmujące teren przy południowej części zachodniej granicy Polski.

Podczas trzeciego koncertu zaprezentujemy kluczowe utwory polskiej muzyki smyczkowej ostatniego stulecia. Analizując biografie polskich kompozytorów, możemy zobaczyć, jak ważne dla nich były więzy z sąsiednimi krajami.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tegorocznej edycji Leo Festiwalu. Ufamy, że duchowa moc muzyki pomoże nam wytrwać w tych trudnych czasach.

NFM Orkiestra Leopoldinum i Ernest Kovacic

Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1, Wrocław

Leo Festiwal 2022 (program)

13. Leo Festiwal

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.