Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Chocim 1621

Chocim 1621

Muzeum Łazienki Królewskie

Od 9 października 2021 roku można oglądać wystawę czasową w Łazienkach Królewskich – Chocim 1621. Muzeum prezentuje na niej cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie, używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Wystawa potrwa do 9 stycznia 2022 r.

Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego (ul. Agrykola 9). Okazją do otwarcia wystawy jest czterechsetlecie bitwy chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 r. połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad stutysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Muzeum Łazienki Królewskie zebrało cenne obiekty, pokazujące przyczyny i skutki tego konfliktu. Zobaczymy tu m.in. efektownie zdobione uzbrojenie, ilustrujące oryginalny styl w wojskowości polsko-litewskiej oraz tureckiej.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania wystawy?

Wśród pochodzących z epoki cennych zabytków uzbrojenia ochronnego i zaczepnego wyróżnia się kunsztownie zdobiony, masywny turecko-perski pałasz, noszący cechy stylu imperialnego i pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolekcji warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego pochodzi natomiast niezwykle rzadki okaz szesnastowiecznego juszmana, czyli elastycznego pancerza używanego w armiach Orientu. Z kolei doskonałą ilustracją elitarnej tureckiej piechoty, czyli słynnych janczarów, jest muszkiet lontowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu – jedyny tak wcześnie datowany (XVI wiek) w polskich kolekcjach. Uwagę przykuwają z pewnością także elementy rynsztunku husarskiego, a zwłaszcza wczesny (XVI-XVII wiek) napierśnik folgowy typu anima ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nie jest to jedyna wystawa czasowa, którą obejrzymy przy okazji wizyty w Stajniach Kubickiego. Do 14 listopada prezentowany jest tu również obraz Przysięga Witolda autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Zapraszamy: od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Wstęp z biletem do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa; w piątki wstęp wolny.

Od 9 października 2021 roku można oglądać wystawę czasową w Łazienkach Królewskich – Chocim 1621

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.