Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Białystok: Halfway Festival — czwarta edycja

Halfway Festival — czwarta edycja

Opera i Filharmonia Podlaska

Po raz czwarty spotkamy się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Właśnie po to, by spędzić trzy magiczne dni w stolicy Podlasia.

Halfway Festival to inicjatywa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Komitetu Kultury Takk. To projekt mający na celu ukazanie różnorodnego oblicza muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Zmieniają się mody, muzyczne trendy, co rusz sezonowi bohaterowie rozpalają wyobraźnię, a songwriting i folk nadal poruszają wyobraźnię wielu fanów. Nieważne czy chodzi o wykonawców, którzy opiewali „lato miłości”, czy o współczesnych idoli, których koncerty przyciągają tłumy na największych festiwalach świata.

Halfway Festival. Nordic Wind

Od 2012 roku Amfiteatr Opery w Białymstoku (ul. Odeska 1) jest miejscem spotkań miłośników niebanalnej muzyki, ludzi ceniących odkrycia, publiczności ujętej unikatową formułą festiwalu.

Za sympatię i oddanie fanów odwdzięczamy się im dużą uwagą i z chęcią poznajemy Wasze zdanie na temat artystów, których chcielibyście usłyszeć na kolejnych edycjach Halfway Festival. To właśnie głos publiczności stał się głównym przyczynkiem do tego, by podczas tegorocznej edycji szczególną przestrzeń poświęcić sztuce krajów nordyckich. Poznajcie Halfway Festival. Nordic Wind – projekt, który będąc integralną częścią festiwalu, pozwoli nam zbliżyć się do kultury i sztuki krajów nordyckich oraz podjąć międzynarodowy dialog, który zaowocuje wymianą poglądów.

Halfway Festival. Nordic Wind jest finansowany przez Nordic Culture Fund, organizację wspierającą przedsięwzięcia promujące kulturę i sztukę krajów nordyckich.

Moddi – fot. Jorgen Nordby Henriksen

Moddi

Właściwie Pål Moddi Knutsen, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, pochodzi z Norwegii, ma 27 lat i już trzy studyjne albumy na koncie – ostatni wydany w 2013 roku. Muzyka Moddiego oscyluje między popem i folkiem. Na koncercie w Białymstoku towarzyszyć mu będzie wiolonczelistka Katrine Schiøtt oraz muzycy Orkiestry OiFP, z którymi zrealizują specjalny muzyczny projekt. Aranże na tę okoliczność przygotowuje Max Fedorov, na co dzień związany z Chórem OiFP.

Maggie Björklund – fot. Jan Stuhr

Maggie Björklund

Duńska mistrzyni gry na pedal steel, która znana jest głównie w swoim rodzinnym kraju i w USA. Współpracowała m.in. z Jackiem White’em, Markiem Laneganem czy członkami grupy Calexico. Na swojej drugiej płycie Shaken, która ukazała się jesienią 2014 roku, skompletowała znakomity super band. Pomagali jej: Jim Barr (Portishead), John Parish, Kurt Wagner (Lambchop). To bardzo osobista płyta, która jest zapisem doświadczenia związanego ze śmiercią matki duńskiej instrumentalistki. Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu. Występ na Halfway Festival będzie pierwszym koncertem artystki i jej zespołu w Polsce.

Vök – fot. Eygló Gísla

Vök

Działająca od 2013 r. islandzka formacja, w której skład wchodzą Margrét Rán, Andri Enoksson i Ólafur Alexander. Zespół rozpoczął działalność mocnym akcentem – grupa zwyciężyła w prestiżowym konkursie Músíktilraunir, który wyłania najlepszych islandzkich muzyków. Vök charakteryzują elektroniczne tony połączone z melodyjnym wokalem, czystym dźwiękiem gitary i brzmieniem saksofonu. Do tej pory Vök ma na swoim koncie jedną EPkę zatytułowaną Tension, a debiutancki album zespołu ma zostać wydany w tym roku.

Grenlandia – fot. Carsten Egevang

Grenlandia to dla większości Polaków kraj daleki i egzotyczny. Fotografie duńskiego biologa Carstena Egevanga prezentujące naturę Grenlandii oraz życie jej mieszkańców stały się inspiracją do zwrócenia uwagi na charakter i urodę tej największej wyspy świata. Fotografie przedstawiają codzienne życie Inuitów z surową naturą w tle. Obrazy z wypraw psimi zaprzęgami, polowań na kajakach czy połowów ryb dają szczególne świadectwo tradycji, która spotyka się dzisiaj z nowoczesnością.

Carsten Egevang – utytułowany fotograf (m.in. nagroda BBC dla najlepszego fotografa roku dzikiej przyrody), właściciel największej grenlandzkiej agencji fotograficznej, naukowiec, doktor biologii arktycznej Uniwersytetu w Kopenhadze.

Islandia – fot. Małgorzata Żuk

Pamiętaj, to nie jest podróż kulinarna – powiedziała Anku

Na Islandię pojechałam z moją siostrą cioteczną Anku, która tę podróż planowała chyba od zawsze. Przez 10 dni, na przełomie października i listopada 2013 roku przejechałyśmy prawie 2000 km małą, rozklekotaną Toyotą Yaris, z trzeszczącym radiem i jedną płytą, mijając po drodze laguny lodowcowe, gejzery, wodospady, martwego wieloryba. To siostrzana podróż, do siebie, ale i w głąb siebie, bo na Islandii można się zapomnieć i odnaleźć na nowo.

Małgorzata Żuk – mieszkanka Białegostoku, ale obywatelka świata, stara się dużo podróżować, uważając, że nic tak nie kształci, jak podróże. Fotografować na poważniej zaczęła ponad dwa lata temu, ale aparat zawsze był przedłużeniem jej ręki. Szkoliła się m.in. u Magdaleny Berny i Róży Sampolińskiej. Wie, że jeszcze wiele nauki przed nią i nie może się doczekać! Lubi jeść, czytać, śpiewać i podglądać.

Halfway Festival Białystok 2015 — artyści
Halfway Festival Białystok 2015
Halfway Festival. Nordic Wind

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.