Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Noc Muzeów

16 maja 2015 r., godz. 16.00-24.00

Wstęp wolny

Wokół wystaw czasowych Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu i Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zbudowany został program Nocy Muzeów organizowanej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na wystawie Stwórcze ręce zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z twórczością artystów-rzemieślników działających na Śląsku w I połowie XX w. i zobaczyć prawie 200 dzieł sztuki – od secesji, poprzez ekspresjonizm, art déco do stylów historyzujących – z których większość z nich nigdy wcześniej nie była udostępniana publiczności. Ekspozycja „Śląskiej rzeźby gotyckiej” to pierwsza – po 60 latach – prezentacja średniowiecznych dzieł sztuki, które Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu w 1956 r. przekazała w darze Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

Wystawy dostępne podczas Nocy Muzeów

Wystawy stałe:

•              Sztuka śląska XIV-XVI (I piętro) – czynna od 16.00 do godz. 22.00 (ze względów konserwatorskich)

•              Sztuka polska XVII-XIX (II piętro)

•              Sztuka europejska XV-XX (II piętro)

•              Polska sztuka współczesna (III piętro)

Wystawy czasowe:

•              Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu (parter)

•              Wystawa 16. Biennale Sztuki Mediów WRO Test Exposure (parter)

•              Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów KUL (II piętro, sala 200) – czynna od 16.00 do godz. 22.00 (ze względów konserwatorskich). Jednorazowo w sali może przebywać około 25 osób.

Program:

Dla dorosłych

godz. 16.30

Warsztat Jarosława Vonki. Geniusz kowalskiego rzemiosła

Pan Ryszard Mazur, współczesny mistrz kowalstwa, doskonały praktyk, będzie miał okazję przybliżyć słuchaczom różne aspekty technologiczne, ujawnić tajemnice warsztatu, prezentując też niektóre z narzędzi kowalskich.

godz. 18.00

Kowalstwo artystyczne w architekturze modernistycznej, czyli nie każdy ornament jest „zbrodnią”

Pani Izabela Trembałowicz-Chęć zwróci uwagę uczestników na to, jak pięknym tłem dla kowalstwa artystycznego jest czysta, klarowna architektura modernistyczna oraz jak bardzo potrzebujemy dekoracyjności w naszym otoczeniu.

godz. 19.30

W majestacie gotyckiej rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Pan Michał Pieczka podczas swojego wykładu przedstawi najpiękniejsze i najcenniejsze przykłady średniowiecznej rzeźby sakralnej. Omówi najważniejsze ołtarze, rzeźbiarskie wizerunki Chrystusa i innych świętych oraz przedstawienia Piety oraz Pięknych Madonn.

godz. 21.00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Biennale WRO 2015 Test Exposure połączone ze spotkaniami z artystami Biennale.

Dla dzieci

godz. 16.15

Bramy, bogowie i zwykli przechodnie w kowalstwie artystycznym Jarosława Vonki – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Pan Sławomir Ortyl zapozna najmłodszych uczestników z bohaterami metalowych przedstawień prezentowanych na wystawie Stwórcze ręce, zwróci uwagę na ich formę, symbolikę i atrybuty. W drugiej części zajęć dzieci wykonają z plasteliny lub gliny własnych idoli w sposób nawiązujący do stylu modernistycznego. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

godz. 17.30

Na tropie ludków Jarosława Vonki – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Mężczyzna z parasolem, kobieta z dziurawą pończochą, kowal, tajemniczy garbus – to figury wykonane przez znanego artystę-kowala Jarosława Vonkę. Podczas zajęć dzieci będą ich poszukiwać na wystawie czasowej Stwórcze ręce, a następnie spróbują rozpoznać ich profesję, stany emocjonalne. W drugiej części zajęć ich uczestnicy wykonają własne wersje „ludków” reprezentujących ulubione zawody. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

godz. 18.30

Proste i nowoczesne. Zabawa z projektowaniem kształtu i dekoracji przedmiotów użytkowych – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Pan Grzegorz Wojturski zapozna uczestników z charakterystycznymi dla modernizmu kształtami i dekoracjami przedmiotów użytkowych, wśród których znajdą się eksponowane na wystawie: kraty, poręcze, klamki i zamki drzwiowe, wieszaki, świeczniki i naczynia liturgiczne. Następnie uczestnicy wykonają własne użytkowe drobiazgi z kartonu, złotej i srebrnej folii i plasteliny. Wstęp wolny. Zapisy w Dziale Oświatowym od 11 maja w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

Wykłady

16 maja, godz. 12.00

Filiżanka – królowa dobrego smaku

Cykl: Piękne i użyteczne

Skąd trafiły do Europy pierwsze filiżanki, jak wyglądały i przez kogo były używane? – o tym m.in. opowie prelegentka, pani Magdalena Musiał. Słuchacze dowiedzą się również, w jakich manufakturach produkowano najpiękniejsze filiżanki i które z nich kosztowały majątek oraz kto projektuje dziś najdziwniejsze, porcelanowe naczynia. Będzie można też zobaczyć piękne filiżanki ze zbiorów muzealnych. Wstęp wolny.

17 maja, godz. 12.00

Secesja

Cykl: Kurs historii sztuki

Podczas spotkania prelegent Michał Pieczka scharakteryzuje i omówi najistotniejsze dzieła europejskiej secesji. Przybliży również sylwetki najważniejszych artystów secesyjnych. Wstęp z biletem za 5 zł.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113

Noc Muzeów

16 maja 2015 r., godz. 16.00-24.00

Wstęp wolny

Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Towarzystwo Ormian Polskich zapraszają na wernisaż wystawy Ludowe inspiracje oraz na wieczór z kulturą ormiańską. Zajęcia dla dzieci prowadzone będą w nawiązaniu do tematyki prezentowanej na wystawie.

godz. 16.00-17.30

Ludowe inspiracje… Zrób sobie monidło – warsztaty dla osób od lat 5 do …100 lat

Uczestnicy zobaczą wystawę, dowiedzą się, co to jest monidło i jak może ono inspirować współczesnych artystów. Następnie każdy uczestnik zostanie sfotografowany, a wydrukowany wizerunek posłuży mu do wykonania tradycyjnego monidła.

godz. 16.00-17.30

Cacka, leluje, kodry – wariacje z wycinanką – warsztaty dla osób od lat 5 do …100 lat

W nawiązaniu do tematyki wystawy uczestnicy spróbują samodzielnie wykonać wycinanki i skomponować z nich wielki collage.

godz. 18.00

Otwarcie wystawy Ludowe inspiracje.

godz. 20.00

Pokaz filmu Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce… Ormianie.

Od godz. 21.15 Towarzystwo Ormian Polskich zaprasza na:

— warsztaty linorytu ormiańskiego – Klaudia Maślej,

— koncert klasycznej muzyki ormiańskiej – Gerog Sayegh (skrzypce), Aram Sayegh (gitara),

— prezentację rekonstrukcji średniowiecznej zbroi rycerza ormiańskiego z Podola,

— opowieść o specjałach kuchni Ormian kuckich (połączona z degustacją).

godz. 16.00-22.00

Możliwość zakupu przysmaków ormiańskich przygotowanych przez Restaurację Armine.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.