Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Odesa — historia migracji przez wieki

Odesa — historia migracji przez wieki

Międzynarodowe Centrum Kultury

Odesa — historia migracji przez wieki

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie poświęcone grupom etnicznym zamieszkującym Odesę oraz falom kolonizacji, które przetaczały się przez miasto w ciągu stuleci. W dyskusji wezmą udział: pani dr Anna Budziak, pan dr Aleksander Hryhorjew oraz pani dr Agata Skurzewska. Rozmowa odbędzie się 11 czerwca 2024 roku o godz. 18.00 w sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25. Spotkanie tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Odesa. Długi wiek XX w sztuce.

Na czarnomorskim wybrzeżu dzisiejszej Ukrainy odnajdziemy ślady cywilizacji trackiej, rzymskiej czy osmańskiej. Kim byli Scytowie i Sarmaci, skąd nad Morzem Czarnym pojawili się Goci – i co łączy ich wszystkich z naszymi czasami? Dlaczego św. Cyryl wyprawił się do Chazarów i co z tego wynikło?

Miasto Chersonez to mityczna kolebka chrześcijaństwa na Rusi, a Tmutarakań kojarzy się z powszechnie znanym zabytkiem literatury ruskiej, Słowem o pułku Igora. W opowiadaniu historii tych okolic fakty często płynnie przechodzą w romantyczne nadinterpretacje, a przymiotniki „ruski”, „małorosyjski” „odeski”, „rosyjski” i „ukraiński” niespodziewanie często mówią o polityce, kolonializmie i dekolonizacji, a nie o geografii i tożsamości. O tych schematach myślowych, ich pochodzeniu i skutkach także będzie mowa podczas spotkania.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.