Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Finisaż wystawy „Polskie style narodowe”

Finisaż wystawy „Polskie style narodowe”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Ostatnie dni wystawy „Polskie style narodowe”

Tylko do 2 stycznia 2022 roku w Gmachu Głównym potrwa wystawa 4 x nowoczesność. Polskie style narodowe 1890-1918. To ostatnia szansa, żeby zobaczyć ekspozycję poświęconą poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, dizajnie i architekturze polskiej na przełomie XIX i XX wieku.

Tematyka wystawy odnosi się do trwającej około roku 1900 w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii, debaty na temat stylu narodowego, czyli odrębnej stylistycznie formy wyrażającej wyjątkowość danej kultury. Źródeł takiej narodowej formy poszukiwano zarówno w regionalnych odmianach stylów historycznych, jak i w kulturze ludowej, dążąc do odróżnienia się od późnego historyzmu, a także od secesji.

Wystawę podzielono na pięć części. W pierwszej zostały pokazane przykłady polskiego stroju narodowego z drugiej połowy XIX wieku. W części drugiej zaprezentowano styl zakopiański, a w trzeciej – poszukiwania narodowej formy w odwołaniach do sztuki ludowej z Huculszczyzny. W kolejnej części znajdują się projekty promujące ideę stylu narodowego artystów z Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i Warsztatów Krakowskich, a na zakończenie zostało podkreślone znaczenie wystawy architektury i wnętrz, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku, oraz związek narodowej formy z opracowanym na ziemiach polskich językiem esperanto, który miał służyć komunikacji między narodami.

W ramach finisażu w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) wystąpi Pan Ton String Quartet, który zaprezentuje znaczące, choć mniej znane dzieła polskiej kameralistyki XIX i XX wieku: Kwartet smyczkowy nr 1 Jerzego Fitelberga (1926), Kwartet smyczkowy „Szkice ukraińskie” Józefa Kofflera (1940) oraz Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki (1839). Utwory te łączą doświadczenia artystyczne kompozytorów i współczesne im prądy twórcze z elementami inspirowanymi sztuką ludową regionów, w których artyści wychowywali się bądź pracowali. Wymagana jest rezerwacja.

Pan Ton String Quartet tworzą: Karolina Szymbara, Fabian Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka), Jakub Gajownik (wiolonczela).

Kolejną odsłonę serii 4 x nowoczesność, poświęconą modernizmowi w II RP, będzie można zobaczyć na przełomie lipca i sierpnia 2022 r.

Godziny otwarcia Muzeum w okresie noworocznym:

1 stycznia – wszystkie oddziały nieczynne

6 stycznia – oddziały będą otwarte w godz. 10.00-16.00; Muzeum Stanisława Wyspiańskiego: nieczynne

W pozostałe dni zapraszamy zgodnie ze standardowymi godzinami otwarcia oddziałów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.