Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wisła królowa polskich rzek / Sinfonietta Cracovia — koncert

Wisła królowa polskich rzek / Sinfonietta Cracovia — koncert

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wisła królowa polskich rzek

Wystawa poświęcona królowej polskich rzek i jej przedstawieniom będzie prezentowana od 29 marca do 4 września 2022 roku w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12). Będzie można zobaczyć 39 ksiąg oraz 34 mapy, plany i atlasy z okresu od połowy XVI do końca XIX wieku.

W dziełach geograficznych, historycznych, prawniczych, ekonomicznych, lecz także literackich i publicystycznych odnajdujemy fragmenty tekstu, rozdziały, ustępy i wiersze dotyczące Wisły. Towarzyszą im odwzorowania biegu Wisły na planach i mapach, a także widoki rzeki, krajobrazy nadwiślańskie oraz panoramy i plany miast położonych nad brzegiem Wisły. Przedstawienia wykonane zostały w technice drzeworytu, miedziorytu, litografii i rysunku – pisze kuratorka wystawy, pani Iwona Długopolska.

Różne wizerunki Wisły, które można odnaleźć na wystawie, to nie tylko zobrazowania geograficzne, ale również odniesienia do ważnych wydarzeń historycznych czy rezultaty inspiracji wielkich polskich artystów, np. Mikołaja Reja czy Jana Kochanowskiego.

Od średniowiecza do końca XVIII stulecia pozycja Wisły jako najważniejszej arterii komunikacyjnej i spoiwa gospodarczo-społecznego ziem polskich została ugruntowana. Pomimo rozbiorów, które podzieliły tereny Rzeczypospolitej, najdłuższa polska rzeka niezmiennie odgrywała znacząca rolę w dziejach narodu.

Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza — fot. Dawid Wielgus

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia o godz. 18.00 Muzeum organizuje alternatywne oprowadzanie Do wewnątrz. Spektrum światła i ciszy po wystawie Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza.

Przestrzeń przyjazna osobom w spektrum autyzmu to przestrzeń ciszy, stonowanego światła, ograniczenia bodźców zewnętrznych – zupełnie jak zacienione wnętrza na płótnach artysty. Oprowadzanie mające na celu wywołanie refleksji na temat obecności osób nieneurotypowych w kulturze poprowadzi pani Maja Luxenberg. Wstęp z biletem na wystawę.

Koncert Sinfonietty Cracovii

Muzeum to dom nie tylko malarstwa, lecz także wszelkiego rodzaju sztuki. 3 kwietnia o godz. 19.30 zapraszamy na koncert Sinfonietty Cracovii, która pod batutą pana Jerzego Dybała zagra pięć utworów będących nawiązaniem do wystaw twórczości Jacka Malczewskiego i Wilhelma Hammershøia.

Program:

Karol Nielsen – Mała Suita na smyczki

Krzysztof Penderecki – Sinfonietta per Archi

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op.3 nr 4 opr. na smyczki

Anton Webern – Langsamer Satz

Feliks Nowowiejski – Śmierć Ellenai na smyczki i klarnet

Koncert odbędzie się w Gmachu Głównym. Obowiązuje rezerwacja.

Gmach Główny MNK

Bądźmy razem! MNK dla Ukrainy

Jesteśmy świadkami największego od wielu lat kryzysu humanitarnego w Europie. W imię wsparcia i integracji Muzeum proponuje liczne działania edukacyjne, przeznaczone zarówno dla uchodźców, jak i zaangażowanych w pomoc Polaków.

Do odwołania obowiązuje bezpłatny wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum dla uchodźców z terenów Ukrainy. Na stronie internetowej zostały umieszczone przewodniki po oddziałach oraz mapka w języku ukraińskim.

W każdą środę oraz każdy czwartek w godz. 13.30–16.00 odbywają się otwarte spotkania dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat (niezależnie od narodowości). Bilety w cenie 1 zł można zakupić w kasie muzeum. Zajęcia w języku polskim i ukraińskim prowadzą panie Katarzyna Marchenko i Zoriana Musialek.

Dla dorosłych gości przygotowaliśmy m.in. warsztaty wycinanek z wybitną ukraińską artystką, panią Darią Alioszkiną – twórczynią monumentalnych wycinanek i rzeźbiarką. Natomiast polskie i ukraińskie seniorki zapraszamy w kwietniu na warsztaty rękodzielnicze. Odbędą się również oprowadzania w języku ukraińskim. Niedługo będziemy informować o kolejnych wydarzeniach.

Osobom wspierającym naszych wschodnich sąsiadów proponujemy cotygodniowe oprowadzania kuratorskie. Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 marca o godz. 15.00 w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6) z badaczką twórczości artysty, panią Magdaleną Laskowską, a kolejne – 5 kwietnia o godz. 15.00 w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1), gdzie o wystawie opowie dyrektor, pan prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Prosimy o rezerwację.

12 kwietnia, godz. 15.00, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku (pl. Szczepański 9) – prowadzenie: pani Joanna Kowalska,

19 kwietnia, godz. 15.00, Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) – prowadzenie: pani Beata Studziżba-Kubalska,

26 kwietnia, godz. 15.00, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3), Lelewel. Rytownik polski – prowadzenie: pani Janina Wilkosz.

Wierzymy, że dzięki językowi sztuki możliwe jest stworzenie wspólnoty, która pełni niezwykle istotną funkcję w procesach terapeutycznych i integracyjnych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.