Filip DEWINTER

Właściwie: Philip Dewinter. Flamandzki działacz narodowy i publicysta. Urodził się w 1962 roku we flandryjskiej Brugii. W 1982 roku ukończył tamże studia ekonomiczne w Instytucie Św. Franciszka-Ksawerego, a w 1985 dziennikarstwo w Wyższej Szkole Handlowej im. Erazma z Rotterdamu. Od połowy lat 70. XX wieku działał we Froncie Młodych (Jongerenfront), skupiającym flandryjskich studentów należących do ogólnobelgijskiej młodzieżówki Partii Społeczno-Chrześcijańskiej. W 1979 roku znalazł się w kierowanej przez Roelanda Raesa grupie, która dokonała rozłamu i przeszła do – założonego w 1978 roku przez Karela Dillena – separatystycznego Bloku Flamandzkiego (Vlaams Blok), tworząc Związek Studentów Nacjonalistycznych (Nationalistisch Studenten Verbond; NSV). Od 1981 roku był przewodniczącym NSV w Antwerpii i członkiem redakcji jego organu prasowego Signaal.

Jako protegowany „patriarchy” ruchu – Dillena, już w 1983 roku Dewinter znalazł się w kierownictwie Bloku Flamandzkiego, a w grudniu 1987 został najmłodszym (25 lat) deputowanym do parlamentu federalnego. W kwietniu 1989 roku zgłosił (jednogłośnie odrzucony przez Izbę) wniosek o nieuznawanie oficjalne religii islamskiej w Belgii. Popierał walkę Chorwatów o niepodległość, odwiedzając regularnie Zagrzeb i kontaktując się z prezydentem Franjo Tudjmanem. Był głównym autorem antyimigracyjnego „programu 70 punktów” z 1992 roku, definiując VB także jako partię konserwatywną, która broni ładu moralnego, czego poniechała zlaicyzowana i skorumpowana chadecja. Po ustąpieniu Dillena, jako nowy współprzewodniczący (obok Franka Vanhecke`go) VB, nawiązał współpracę z nacjonalistami holenderskimi, we wrześniu 1994 roku ogłosił apel o przeprowadzenie „operacji Berlusconi”, tj. wspólny front prawicy, a w grudniu 1997 zawarł pakt o współpracy z ówczesnym Nr 2 francuskiego Frontu Narodowego – Bruno Mégretem. W czerwcu 1999 roku został deputowanym do regionalnego parlamentu flamandzkiego. Nadal współprzewodniczy partii, zmuszonej jednak w 2004 roku, pod groźbą delegalizacji z powodu „rasizmu”, do zmiany nazwy na Interes Flamadzki (Vlaams Balang). Opublikował pięć książek.

Nazywany przez wrogów – jak wszyscy współcześni działacze prawicy narodowej – „nazistą”, „negacjonistą, „ksenofobem” i „homofobem”, Dewinter głosi niezmiennie program przeciwstawiania się inwazji imigrantów z Trzeciego Świata oraz globalistycznemu lobby, będącemu „recyklingiem” lewicy marksistowskiej. Opowiada się za Flandrią jako wspólnotą etnicznie homogeniczną i za niepodległością Państwa Flamandzkiego.

Uważamy, że każdy naród ma prawo do swojej tożsamości, do posługiwania się swoim własnym językiem, do życia własną kulturą. Blok Flamandzki jest zatem za Europą wspólnot etnicznych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.