George GILDER

Jacek Bartyzel

Amerykański publicysta i ekonomista. Urodził się w 1939 roku. Absolwent Exeter Academy i Uniwersytetu Harvarda. Początkowo pracował jako nauczyciel akademicki, a następnie zaczął karierę polityczną w Partii Republikańskiej. Związał się z jej nurtem centrowym, pisząc przemówienia dla takich polityków, jak Nelson Rockefeller, Jacob Javits i – w okresie kampanii prezydenckiej 1968 roku – Richard Nixon. Obecnie pracuje dla Discovery Institute w Seattle.

Jako ideolog Gilder reprezentuje (typowo amerykański) kierunek tzw. konserwatyzmu indywidualistycznego, identycznego z leseferyzmem w sferze gospodarczej, ale uzupełniającego apologię wolnego rynku argumentami  religijnymi i etycznymi (w tym „prorodzinnymi”). Rozgłos przyniosła mu krytyczna wobec ideologii feminizmu książka Samobójstwo seksualne (1975), w której dowodził niesłuszności mitu o dyskryminacji kobiet w społeczeństwie rynkowym, albowiem dominacja mężczyzn na rynku (nie wyłączając ich wyższych zarobków) służy w istocie ich wprzęgnięciu w służbę całej cywilizacji, w której rzeczywistą władzę – na poziomie organicznym, w najgłębszych poziomach świadomości – sprawują kobiety, panujące nad źródłami szczęścia i procesami przeżycia społeczeństwa. Ataki środowisk lewicowo-liberalnych na tę książkę były jednak tak silne, że we wznowieniu (1986) jej tytuł został zmieniony na Mężczyzna i małżeństwo.

Kolejną rozgłośną pracą Gildera było Bogactwo i ubóstwo (1981; wyd. polskie: 2001), której sam tytuł zdradzał już ambicję dania współczesnej wersji Bogactwa narodów Adama Smitha. Autor nazwał ją zresztą „teologią kapitalizmu”, w zgodzie z główną intencją prezentacji wolnej przedsiębiorczości jako systemu odpowiadającego najpełniej religijnej i moralnej naturze człowieka. Prawdziwe bogactwo, jego zdaniem, polega nie na posiadaniu, lecz tworzeniu, dzięki posiadanym talentom lub zaletom charakteru, natomiast gotowość przedsiębiorców do ponoszenia ryzyka przynosi dobrobyt całemu społeczeństwu. Gilder starał się jednak dowieść, że etos kapitalistyczny jest bliski altruizmowi, a jego dewizą jest: „daj, a będzie ci dane”.

„Kapitalistyczny katechizm” Gildera zdobył sobie wielu admiratorów; należał do nich Ronald Reagan, który wyznawał, iż codziennie przed snem czyta dwie strony Biblii i dwie strony Bogactwa i ubóstwa. Z drugiej strony, neokonserwatysta Irving Kristol nazywał tę książkę „analizą pseudoantropologiczną”.

Inne prace Gildera to: Widoczny człowiek. Prawdziwa historia postrasistowskiej Ameryki (1978) i Mikrokosmos. Rewolucja ilościowa w ekonomii i technologii (1989).

Naszym największym i jedynym bogactwem jest cudowna ludzka kreatywność, połączona z otwartością na wszystko, co boskie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.