„The CHRONICLES”

Jacek Bartyzel

Amerykański miesięcznik konserwatywny. Stanowi kontynuację magazynu Chronicles of Culture założonego przez emigranta z Polski, pisarza Leopolda Tyrmanda. Pod obecną nazwą istnieje od 1976 roku, jako organ Rockford Institute w Illinois, utworzonego przez prezydenta Rockford College, Johna A. Howarda. Jego redaktorem naczelnym jest od chwili powstania pisma w nowej formule pisarz i filolog klasyczny Thomas James Fleming (ur. 1927).

Chronicles stanowią jeden z ostatnich – i najmocniejszych intelektualnie – bastionów tradycyjnego konserwatyzmu w Stanach Zjednoczonych, wypchniętego z życia politycznego, zwłaszcza przez (wrogich im z wzajemnością) tzw. neokonserwatystów. Autorzy pisma bezkompromisowo atakują „konserwatywnych renegatów i oszustów”, tworzących (zwłaszcza na Manhattanie) dziennikarskie „bazy armii okupacyjnej, która zajęła ten niegdyś wolny kraj”. Bronią natomiast tradycji Konfederacji i Starego Południa, a w polityce udzielają poparcia Patowi Buchananowi.

Przywiązanie do tradycji, religii, kultury klasycznej, naturalnej hierarchii, wartości rodzinnych, wolności i rządu ograniczonego, jak również niechęć do jakobinizmu (także amerykańskiego, który łączą z etatyzmem Lincolna i F.D. Roosevelta) i do „demokratycznego mesjanizmu” w polityce zagranicznej zyskały temu środowisku już dawno ironiczną nazwę „paleokonserwatystów”, którą zainteresowani natychmiast i chętnie przyjęli. Intelektualnymi patronami tego paleokonserwatyzmu byli dwaj katoliccy i monarchistyczni emigranci z Węgier: filozof Thomas Molnar i historyk John Adalbert Lukacs, co w pewnej mierze wyjaśnia ideowo nietypowy dla Ameryki odcień konserwatyzmu tego środowiska.

„Paleokonserwatystami” są nie tylko katolicy, ale i protestanci oraz judaiści, lecz w każdym wypadku ortodoksyjni i tradycjonalistyczni wyznawcy swoich religii. Prócz Fleminga Chronicles redagują obecnie: Chilton Williamson Jr., Aaron D. Wolf, Scott P. Richert, James Kalb, Samuel Francis, Srdja Trifkovic (dział zagraniczny) oraz redaktor działu religijnego – a jednocześnie profesor filozofii i teologii w Reformowanym Seminarium Teologicznym w Charlotte (Płn. Karolina) – Harold O.J. Brown. Stałymi współpracownikami magazynu są m.in.: literaturoznawca z katolickiego Elizabethtown College w Pensylwanii – Paul Gottfried, emerytowany historyk z University of Michigan – Stephen J. Tonsor, historyk z Northwestern University School of Law – Stephen B. Presser, filozof z Emory University – Donald W. Livingston, żydowski teolog z Bord College w Hudson NY – Jacob Neusner, obecny redaktor The Modern Age – George Panichas.

Paleokonserwatyzm jest wyrazem zakorzenienia: w sensie miejsca i historii, w sensie ciągłego czerpania od przodków, rodu i kultury – tożsamości, która jest zarazem zbiorowa i osobista. Tożsamość ta jest nieosiągalna bez psychologicznego i emocjonalnego makijażu przez lewicowców każdego odcienia – wliczając w to „neokonserwatystów” (Chilton Williamson Jr.).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.