William ABITBOL

Jacek Bartyzel

Francuski polityk i publicysta. Urodził się w 1949 roku w Paryżu jako syn tunezyjskiego Żyda i Chorwatki – katoliczki. W 1972 roku ukończył Instytut Studiów Politycznych w Paryżu. Jako student był bojownikiem neofaszystowskiego ugrupowania Zachód (Occident), gdzie jego przyjacielem był Pierre Pasqua (syn Charlesa Pasqua). Po delegalizacji Occident (za starcia z komunistami) związał się z ruchem gaullistowskim. W latach 1970-74 pracował w gabinecie politycznym premierów: Jacquesa Chaban-Delmasa i Pierre`a Messmera. Brał udział w kampanii wyborczej Jacquesa Chiraca w wyborach prezydenckich z 1981 roku. W latach 1993-95 pracował w gabinecie politycznym Charlesa Pasqua, jako ministra spraw wewnętrznych (1993-95).

Podobnie jak jego protektor Pasqua, Abitbol zaangażował się w budowę szerokiego frontu sprzeciwu wobec ratyfikacji traktatów z Maastricht, a następnie Amsterdamskiego. Nawiązał współpracę zarówno z narodową i rojalistyczną prawicą, jak z „suwerenistyczną” lewicą (Jean-Pierre Chevènement i Fundacja Marc-Bloch). W 1994 roku został przewodniczącym stowarzyszenia Jutro Francji (Demain la France), a po opuszczeniu partii gaullistowskiej przystąpił do konserwatywnego Zgromadzenia na rzecz Francji (Rassemblement pour la France) Philippe`a de Villiersa.

W 1999 roku został wybrany deputowanym do Parlamentu Europejskiego z listy „suwerenistów”: Pasqua – de Villiers. W kadencji 1999-2004 był członkiem Grupy Europejskiej Demokratów i Niezależnych, wiceprzewodniczącym komisji konstytucyjnej, członkiem komisji ekonomicznej i monetarnej oraz komisji do spraw kontaktów z krajami Europy Południowo-Wschodniej. Zyskał sobie pewien rozgłos przetłumaczeniem tekstu projektu konstytucji europejskiej na język smsowy, który w tej wersji („podstawowego słownictwa europejskiego”) liczy sobie już „tylko” 82 strony. W wyborach 2004 roku nie zdołał uzyskać mandatu.

Jako publicysta oponujący zdecydowanie zacieśnianiu „integracji europejskiej” oraz globalizacji politycznej, kulturowej i ekonomicznej, Abitbol ogłasza teksty zazwyczaj wspólnie z głównym ideologiem współczesnego „suwerenizmu” we Francji, Paulem-Marie Coûteaux.

Nie po raz pierwszy w historii ludzkości różne imperia, religie czy ideologie pretendują do hegemonii. I za każdym razem mieszają im szyki ludzie i narody, które bronią ze wszystkich sił swoich ideałów. Ostatni raz był to generał de Gaulle, dzięki obecności swojej myśli i czynu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2018 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.