Jesteś tutaj: prof. Jacek Bartyzel » Hasła encyklopedyczne i słownikowe » Nekrologia » Księżniczka Maria Teresa Burbon-Parma nie żyje (26 III AD 2020)

Księżniczka Maria Teresa Burbon-Parma nie żyje (26 III AD 2020)

Jacek Bartyzel

JKW król z prawa Hiszpanij Sykstus Henryk poinformował w czwartek wieczorem, że tego dnia, 26 marca, zmarła w Paryżu, jako ofiara koronawirusa, jego siostra, księżniczka Maria Teresa.

Infantka Maria Teresa (hiszp. Doña María Teresa Cecilia Zita de Borbón-Parma y Borbón-Busset) urodziła się 28 lipca 1933 roku w Paryżu jako trzecie z sześciorga dzieci i druga córka księcia Franciszka Ksawerego Burbon-Parma (który trzy lata później został mianowany regentem przez króla z prawa Alfonsa Karola I, a w 1952 roku został proklamowany przez karlistów królem Ksawerym I) i księżniczki Magdaleny de Bourbon-Busset. Księżniczka uzyskała doktorat z iberystyki na Sorbonie oraz z socjologii polityki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, na której to uczelni kierowała później katedrą prawa konstytucyjnego; była również arabistką.

Ich Królewskie Wysokości Sykstus Henryk i Maria Teresa (https://www.facebook.com/sixtoenriquedeborbon/)

We wczesnej młodości śp. Księżniczka była dobrą tradycjonalistką, niestety na początku lat 60. ubiegłego wieku zainfekował ją heretycki wirus „wolności religijnej” ogłoszonej na Soborze Watykańskim II. Zaangażowała się wówczas w politykę jako współpracowniczka (a nawet mentorka) swojego starszego brata, Karola Hugona (D. Carlos Hugo, 1930–2010), faktycznie przejmującego w tym czasie kierownictwo Wspólnoty Tradycjonalistycznej1. Inteligentniejsza i lepiej wykształcona od brata, a przy tym zafascynowana rewolucyjną i nacjonalitarną lewicą w tzw. Trzecim Świecie (zwłaszcza postaciami Jassira Arafata, Fidela Castro i Hugo Cháveza, których poznała osobiście) i sama siebie nazywająca „czerwoną księżniczką” (princesa roja), odegrała istotną i fatalną rolę w zwekslowaniu karlizmu na tory ultralewicowego „socjalizmu samorządowego” (socialismo autogestionario) i fałszywego „federalizmu”. Jako autorka m.in. La clarificación ideológica del Partido Carlista (1979) brała udział w fałszowaniu karlistowskiego ideario, sprowadzając je do historii walki o bliżej nieokreśloną „wolność” (podczas gdy karlizm bronił nie abstrakcyjnej wolności, tylko historycznych „wolności konkretnych”) i „samorząd”. Z kolei we wspomnieniowej książce Así fueron, así son (2009) przekłamała historię rodzinną, prezentując swojego ojca jako „od zawsze” „antyfaszystę” i „demokratę”. W rzeczywistości wraz ze starszym bratem – zdrajcą karlizmu – oraz dwiema młodszymi siostrami (Marią Cecylią i Marią Śnieżną) dopuszczała się maltretowania fizycznego i psychicznego ponad 80-letniego ojca, który też w 1972 roku doznał uszczerbku na zdrowiu po ciężkim wypadku samochodowym, aby wymuszać na nim deklaracje przychylne destrukcyjnym działaniom syna. Z tego też powodu po śmierci starego króla (7 maja 1977 r.) wdowa po nim zabroniła starszemu synowi, Marii Teresie i dalszym dwóm córkom uczestniczenia w pogrzebie ojca w opactwie Solesmes, w którym udział mogli wziąć tylko wierni Tradycji, młodszy syn, książę Sykstus Henryk, i najstarsza córka, księżniczka Maria Franciszka.

Pierwsze uroczystości żałobne śp. Marii Teresy odbyły się już w piątek, 27 marca, w Madrycie pod przewodnictwem Jego Wielebności José Ramóna Garcíi Gallardo FSSPX, członka kapituły Orderu Wygnanej Prawowitości. Pogrzeb corpore insepulto (z obecnością zwłok na katafalku, ale bez pochówku) odbył się 2 kwietnia w paryskim kościele Matki Boskiej na Polach (Notre Dame des Champs) w obecności JKW Sykstusa Henryka oraz trzech innych osób (z uwagi na ograniczenia sanitarne wprowadzone przez władze z powodu epidemii koronawirusa). Doczesne szczątki śp. Marii Teresy zostaną złożone w Kaplicy Królewskiej (Tenuta Reale przy Villa Borbone) Domu Burbon-Parma w Viareggio koło Parmy, gdzie spoczywają już m.in. księżniczka parmeńska i królowa de iure Hiszpanii (pierwsza żona Karola VII) Małgorzata Burbon-Parma oraz jej i Karola VII syn, król de iure Hiszpanii w latach 1909–1931 Jakub III.

Dziś, kiedy śp. Maria Teresa jest już na sądzie boskim, modlimy się razem z JKW Sykstusem Henrykiem, aby miłosierny Bóg wybaczył jej te przeogromne winy, z nadzieją, że zdążyła przed śmiercią uczynić za nie akt żalu doskonałego.


1 Zob. Książę Karol Hugon Burboński nie żyje (8 IV 1930 — † 18 VIII 2010)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.