Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Dzień Otwarty w Muzeum Narodowym

Dzień Otwarty w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dzień otwarty muzeów

20 listopada 2022 roku po raz siedemnasty odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W Muzeum Narodowym w Krakowie bilety na niemal wszystkie wystawy (z wyjątkiem Muzeum Książąt Czartoryskich oraz wystaw Łempicka i Nowy początek. Modernizm w II RP) będą kosztować 5 zł. Ponadto można wziąć udział w licznych oprowadzaniach i innych wydarzeniach.

Plan wydarzeń:

Gmach Główny (al. 3 Maja 1):

godz. 13.00 – Przyjaciele od 119 lat – spotkanie poświęcone historii i współczesności Towarzystwa Przyjaciół MNK.

godz. 15.00 – Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP.

godz. 10.00, 11.30 – Wyspiański oczami biologa – warsztaty z cyklu „Sztuka i przyroda”, realizowane we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

godz. 13.30, 15.00 – Przyrodnicze poszukiwania i inspiracje – warsztaty z cyklu „Sztuka i przyroda”. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3):

godz. 13.00 – Spotkanie z konserwatorem, panią Marzeną Sieklucką.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17):

godz. 13.00 – Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek – oprowadzanie z przewodnikiem, panią Joanną Świtałą.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12):

godz. 11.15 – Medal prywatnie. Medale prywatne w II Rzeczpospolitej – oprowadzanie kuratorskie pani Agnieszki Smołuchy-Sładkowskiej.

Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12):

godz. 12.00 – Sztuka nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich – oprowadzanie kuratorskie pani Anny Budzałek.

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9):

godz. 10.00–18.00 – Strategia Muzeum odpowiedzialne i projekt Muzeum bardziej dostępne – otwarte konsultacje i giełda pomysłów.

godz. 12.00 – Warsztaty z projektowania prototypów lamp z papieru. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41):

godz. 11.00 – Oprowadzanie Jan Matejko i jego muzeum.

Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26):

godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie pani Beaty Studziżby-Kubalskiej.

godz. 15.00 – Koncert Laureatów VII Przeglądu Altowiolowego im. Tadeusza Goneta.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6):

godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie pani Magdaleny Laskowskiej.

Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15):

godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie pani Katarzyny Płonki-Bałus.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19):

godz. 11.00 – Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku polskim.

godz. 12.00 – Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku ukraińskim.

godz. 15.00 – Lekcja muzealna Kim byli Harnasie w języku polskim (dla dzieci w wieku od siedmiu do czternastu lat).

godz. 16.00 – Lekcja muzealna Kim byli Harnasie w języku ukraińskim (dla dzieci w wieku od siedmiu do czternastu lat).

Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Sukiennice, fot. Pracownia fotograficzna MNK

Średniowieczne pieczęci u Matejki

Co wspólnego ma Jan Matejko z odlewami średniowiecznych pieczęci? 17 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wykład z cyklu „Czwartki u Matejków”, podczas którego opowiemy o pieczęciach, które były inspiracją i przedmiotem badań słynnego malarza.

Odlewy średniowiecznych pieczęci wprowadzają nas w ówczesny świat przedstawień historycznych. Matejko popularyzował je w formie drzeworytów stanowiących ilustracje zamieszczane w czasopismach. Przykładem jest zespół liczący niemal 50 egzemplarzy, który znajduje się w zbiorach Muzeum.

Wykład w Domu Jana Matejki poprowadzi pani Agnieszka Zagrajek. Wstęp wolny.

Fot. Pracownia digitalizacji MNK

„Król jest utalentowany i wykształcony…”

18 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie Stanisław August Poniatowski. Król oświecony.

Król jest utalentowany i wykształcony – pisał nuncjusz papieski Antoni Visconti – ale przede wszystkim pochłaniała go chęć reform. Gdyby mógł, zreformowałby w jednym dniu cały kraj, cały naród, by go podnieść na poziom innych narodów  o większej kulturze.

Wykład wygłoszony przed panią dr Kamillę Twardowską odbędzie się w sali bibliotecznej Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Świętego Marka 17). Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

Warto odwiedzać Muzeum z dziećmi

Dwa oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmach Główny i Muzeum Książąt Czartoryskich – zostały uhonorowane certyfikatami plebiscytu „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Wyróżnienie przyznano w kategorii Kultura, Sport i Rekreacja.

To już czwarta edycja plebiscytu realizowanego w ramach kampanii „Kraków stawia na Rodzinę”, która objęta jest honorowym patronatem prezydenta Krakowa. Celem plebiscytu jest promocja oraz zwiększenie liczby miejsc, oferujących udogodnienia dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Muzeum Narodowe w Krakowie swoją ofertą stara się dopasować do każdej grupy wiekowej. Jest to wynik pracy wielu działów.

Fascynująca Tamara

Dzieła stworzone przez Tamarę Łempicką inspirują do zadawania pytań na temat życia samej artystki. Jak osiągnęła międzynarodowy sukces? Czy pod maską zimnej businesswoman i femme fatale kryła się nieśmiała dziewczyna z Europy Środkowej? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na cykl oprowadzań w językach angielskim i polskim.

Na wystawie Łempicka w Gmachu Głównym zaprezentowano ponad 30 obrazów olejnych, a także filmy i fotografie, które pokazują, że największym dziełem Tamary Łempickiej był jej własny wizerunek.

Oprowadzania w języku polskim odbędą się 23 i 30 listopada o godz. 16.30, a w języku angielskim – w tych samych dniach o godz. 12.30. Bilety (80 zł) można zakupić na stronie MNK. Oprowadzania trwają godzinę.

Andrzej Pawłowski, Fotel, 1954 r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

Meble projektu Andrzeja Pawłowskiego w zbiorach MNK

W 2022 r. Muzeum zakupiło do swoich zbiorów wyjątkowe meble – jedne z nielicznych zaprojektowanych przez Andrzeja Pawłowskiego. Z tej okazji 27 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie z panią prof. Marią Dziedzic na temat tych obiektów.

Meble powstały w 1954 r. w warsztatach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stanowiły prototypy, które nie weszły do produkcji, przez ponad 60 lat były jednak używane w prywatnej pracowni artysty. Na ich przykładzie widać, jak Pawłowski wcielał w życie idee formy naturalnie ukształtowanej, dążąc w projektach użytkowych do maksymalnej prostoty i wygody, a jednocześnie uzyskując zamierzony efekt estetyczny.

Wstęp z biletem na wystawę Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego. Na zakup dzieł udzielone zostało dofinansowanie w ramach rządowego programu „Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej” ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tymczasowe zamknięcie wystawy

Informujemy, że od 1 do 8 grudnia wystawa Nowy początek. Modernizm w II RP będzie zamknięta dla zwiedzających. Spowodowane jest to pracami remontowymi.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.