Jesteś tutaj: Publicystyka » x. Rafał Trytek » Czym jest Instytut Rzymskokatolicki

Czym jest Instytut Rzymskokatolicki

x. Rafał Trytek

W związku z żywym zainteresowaniem Instytutem Rzymskokatolickim pragnę w krótkich słowach wyjaśnić, na czym polega jego istota.

Instytut powstał w kwietniu 2017 roku dla tych księży, którzy związani są z apostolatem Jego Ekscelencji księdza biskupa Donalda J. Sanborna, rektora seminarium Przenajświętszej Trójcy w Brooksville na Florydzie, a także podzielają te same zasady teologiczne – uważają tezę Cassiciacum za rozwiązanie obecnej sytuacji Kościoła i odprawiają liturgię wedle rubryk papieża św. Piusa X.

Celami Instytutu są: (1) zbawianie dusz poprzez szerzenie Wiary katolickiej, udzielanie sakramentów oraz składanie Najświętszej Ofiary Mszy; (2) zachowanie, promowanie i rozszerzanie Wiary katolickiej sprzed Soboru Watykańskiego II, jak również wykorzenienie herezji modernizmu; (3) prowadzenie seminariów duchownych. Instytut kieruje się ponadto zasadami, które dla kapłanów przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku (ten Kodeks jest uznawany za jedyny obowiązujący w Kościele). W teologii za mistrza i przewodnika uznaje św. Tomasza z Akwinu, a za patrona w Niebie i wodza w walce z modernizmem przyjmuje papieża św. Piusa X.

W pismach do członków Instytutu Jego Ekscelencja ks. bp Donald J. Sanborn wzywa do wyłącznej służby Chrystusowi Królowi Najwyższemu Kapłanowi przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.