Jesteś tutaj: Publicystyka » x. Rafał Trytek » Głos kapłański (nr 43)

Głos kapłański (nr 43)

x. Rafał Trytek ICR

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Wrzesień jest miesiącem, który już na zawsze będzie się w polskiej historii kojarzył tragicznie. 1 dnia tego miesiąca zostaliśmy zaatakowani przez Rzeszę Niemiecką, która rościła sobie pretensje do naszego terytorium i próbowała wespół ze Związkiem Sowieckim wymazać nasze państwo z kart świata. Połączone siły niemiecko-sowieckie nie zdołały tego dokonać, gdyż Opatrzność Boża nad nami czuwała. Za sprawą tej tragedii wrześniowe święta łatwiej nam, Polakom, przeżywać.

14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a 15 września jest święto Matki Bożej Bolesnej. Pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej powstał w roku 1233 zakon serwitów, czyli Sług NMP. Założony został we Florencji przez Siedmiu Świętych Założycieli. W tym samym 1233 roku urodził się św. Filip Benicjusz, jeden z największych świętych tego zakonu. Dzięki niemu z kolei nawrócił się św. Peregryn, znany patron chorych na raka. Peregryn za młodu był zwolennikiem gibelinizmu, czyli partii cesarskiej, nastawionym antypapiesko. Widząc pokorę i cierpliwość znieważanego przez siebie św. Benicjusza, nawrócił się i wstąpił do serwitów, by czynić pokutę. Serwitką była również św. Julianna Falconieri.

25 września obchodzimy święto bł. Władysława z Gielniowa, głównego patrona Warszawy, autora m.in. Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

„Immaculata Beatae Mariae Virginis Conceptio sit nobis salus et protectio” – niech Niepokalane Poczęcie NMP będzie dla nas zbawieniem i ochroną! To zawołanie Marianów powinno być naszym hasłem narodowym.

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce!

x. Rafał Trytek

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.